PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=299155}

Krwawa hrabina

The Countess
6,5 8 385
ocen
6,5 10 1 8385
Krwawa hrabina
powrót do forum filmu Krwawa hrabina

Zupełnie nie rozumiem, po co zakłamywać historię?
Tylko czekać na komedię romantyczną o Pol Pocie.

ocenił(a) film na 7
goskos1

A czy te różnice są aż tak istotne? Przeczytałam odrobinę i niektóre rzeczy faktycznie się różnią, ale sprawa kluczowa tj okrucieństwo i zbrodnie królowej są pokazane w filmie.

ocenił(a) film na 5
patri_

No właśnie nie są pokazane w pełnej krasie, film przedstawia ją jako ofiarę nieszczęśliwej miłości która oszalała pragnąc połączenia z kochankiem. Inaczej wyglądają relacje ówczesnych na jej temat. Ale oczywiście my współcześnie wiemy lepiej od nich jaka była Elżbieta, bo oni tam byli a my nie.

ocenił(a) film na 7
goskos1

Trochę tak, masz rację. Chociaż ja w niej nie widzę ofiary nieszczęśliwej miłości. Od początku chodziło o próżność i lęk przed starością. I od małego miała 'potencjał'. Kto zakopuje pisklaka żywcem w doniczce? : )

ocenił(a) film na 7
goskos1

No, ale film jest przedstawiony oczami zdaje się jej kochanka, który sam nie wie czy historia Elżbiety jest prawdziwa, czy może celowo skrzywiona przez jego ojca, o tych wątpliwościach zresztą mówi on na końcu.
Wg mnie ten film nie miał na celu przedstawiać faktów historycznych, a jedynie jakąś legendę, coś na wzór filmów o Robinie Hoodzie, czy rycerzach okrągłego stołu.

ocenił(a) film na 7
tentego

Ja zaś widzę pewną myśl związaną nie tyle z warstwą narracyjną, ile z pytaniem o przekazywanie prawdy historycznej.. Reżyser pyta, czy historią można manipulować i na ile. Czy jesteśmy pewni, że to co czytamy w książkach historycznych ma odzwierciedlenie w rzeczywistości czasów tam opisywanych? Kwestia jest otwarta. Wydaje mi się, że ten problem został bardzo dobrze pokazany w tym filmie.

goskos1

Która historia jest według ciebie prawdziwa ?
Zasadniczo wiadomo, że ja wrobiono aby zagarnąć jej majątek wpływy na jej ziemiach i władzy. Mordowana i podrzucano ciało na jej ziemie. Jak interesuje Cię prawda dowiedz się kto na jej skazaniu zyskał.

goskos1

A skąd ty wiesz jak było naprawdę ?Nigdy, nikt się tego nie dowie chyba,że wymyślą wehikuł czasu.

ocenił(a) film na 5
ministerfinansow

są przekazy historyczne przecież. to była dość znana osoba i ważna

ocenił(a) film na 10
goskos1

Jak im ufać, gdy sam król miał interes w tym, by pogrążyć Elżbietę. Jej małżonek sam nie zszedł, jeśli dobrze pamiętam.

dilajt

O ile ja dobrze pamietam, to ona mu pomogla. Przeszkadzal jej. i w ogole nie jestem pewna czy te dzieci byly jego.

goskos1

O tak - przekazy historyczne ludzi wierzących w czarownice, wampiry i gusła. Iluż dziś, w dobie nowoczesnych mediów i nauki, nadal praktykuje zabobony i poddaje się zbiorowym halucynacjom? I wcale nie mam tu na myśli wyłącznie tłumu babek widzących Maryję na szklanej tafli cudzego domu. A co dopiero wtedy. Spreparować "dowody" przeciw czarownicom było niezmiernie prosto.

goskos1

A dlaczego uważasz, że biografia napisana jest prawdziwa, a ta przedstawiona w filmie nie? Tylko dlatego, że tak było napisane w książce???? Kto pisał tę biografię?

ocenił(a) film na 6
iwonka_sl

Współcześnie uważa się, że mogła to być intryga kuzyna Elżbiety Batory, Grzegorza Thurzo. Zresztą, to on najwięcej skorzystał na jej aresztowaniu. Być może rzeczywiście była to psychopatka i okrutniczka, taka wersja jest ciekawsza i bardziej szokująca dla nas.

adriannnn

A jaka skuteczna - setki lat a imię kobiety wciąż okryte hańbą

ocenił(a) film na 7
goskos1

Masz racje, to Ci którym zależało na ośmieszeniu rodów węgierskich i zajęciu ich dóbr, wymyślili legendę "krwawej hrabiny", czy Włada Palownika (draculi), wystarczy poczytać ówczesne im poematy niemieckie i austriackie. Później kultura popularna to łyknęła i mamy informację, że węgierskie rody to banda barbarzyńców, sodomitów, kanibali itp. Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones