PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110731}
6,6 44
oceny
6,6 10 1 44
Beatrice Cenci
powrót do forum filmu Beatrice Cenci

To jedyny film z dorobku Lucio Fulciego, jaki trafił na polskie ekrany (na początku lat 70.). Dlaczego wprowadzono go na ekrany? Może ze względu na historyczny temat, który wcześniej stanowił inspirację dla naszego wieszcza, Juliusza Słowackiego? A może zadecydowała bardzo silnie tu zaakcentowana wymowa antykatolicka? Lucio Fulci nie darzył Kościoła sympatią, co widać również w jego świetnym giallo "Don't Torture a Duckling" (ksiądz psychopatycznym mordercą dzieci). Stanowisko reżysera oburzało opinię publiczną i przysporzyło mu wiele trudności. Pewnie dlatego jego późniejsze spektakle gore są całkowicie bezideowe.

U nas również film wywołał protesty. W czasopiśmie FILM ukazała się miażdżąca recenzja pt."Popatrzmy sobie na tortury", napisana w tonie świętego oburzenia. Oskarża się w nim reżysera o epatowanie sadyzmem, żerowanie na najniższych instynktach. "Kto sprowadza do nas podobne filmy?!?" - grzmiał recenzent. Dobrze, że nie dane mu było zobaczyć wybryków Fulciego z następnych dwóch dekad...

Fanów Lucio film raczej nie zszokuje. Jest brutalny, ale i takie były czasy, w jakich rozgrywa się akcja. Mimo że do arcydzieła daleko, są w filmie pewne ambicje, których pozbawione były setki widowisk kostiumowych tamtego czasu. Warte odnotowania jest zwłaszcza ukazanie totalitarnych metod działania Inkwizycji. Większość historycznych filmów skrzętnie o tym milczy.

Prawdę mówiąc, nie chce mi się opisywać całej fabuły. Sięgnijcie do Wikipedii, po dramat Słowackiego, a najlepiej postarajcie się o kopię filmu Fulciego. Warto zobaczyć, co tak rozzłościło polskich krytyków przed prawie 40 laty...

Vuzz

Bardzo ciekawe informacje o Beatrice w Polsce, dzięki. Tylko jedna uwaga - miejmy nadzieję, że nie wejdzie tu nikt kto nie widział jeszcze "Kaczuszki", a ma taki zamiar...

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

A tak, spojler się wkradł w nawias! Szkoda że nie ma możliwości edycji starszych postów... Trochę się pośpieszyłem z ogladaniem tego filmu, miałem wersję z VHS, daleką od ideału, tymczasem obecnie dostępne jest już DVD.

Vuzz

Z literackim pierwowzorem jakiś związek wykazuje też Albert Nobel, ten Albert Nobel od dynamitu. Mianowicie inspirując się dramatem Percy'ego B. Shelleya "The Cenci" napisał dramat "Nemezis", której główną bohaterką jest właśnie Beatrice Cenci.
Ze stu wydrukowanych egz. dramatu (czteroaktowego!) 97 zniszczono tuż po śmierci wynalazcy i humanisty - jak lubił o sobie myśleć sam Nobel.
A jednak w 2005 roku, jeden raz, wystawiono tę sztukę, ponownie wydaną w 2003 roku, w Sztokholmie. Wzbudziła, tradycyjnie, protesty środowisk katolickich. Filmu nie widziałem, kiedy był wyświetlany w kinach miałem jakieś 10 lat. A teraz nie klimat na takie projekcje w mediach narodowych (sic!).

esforty

https://www.blu-ray.com/movies/Beatrice-Cenci-Blu-ray/260200/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones